Życiorys: Samuel L. Jackson

Samel L. Jackson

Miejsce urodzenia:
Waszyngton DC, USA
Data urodzenia:
21 grudnia 1948
Znak zodiaku: Strzelec

Samuel Leroy Jackson urodził się 21 grudnia 1948 w Waszyngtonie. Wychował się w Chattanooga w stanie Tennessee. Kiedy był dzieckiem, walczył z jąkaniem się. Będąc studentem architektury w Morehouse College w Atlancie zgłosił się na przesłuchania do musicalu wystawianym na uczelni. Po tym wydarzeniu zmienił kierunek studiów na aktorstwo. Zanim skończył naukę, został na krótko relegowany z uczelni za udział w zamieszkach czarnoskórych studentów.

Pierwszą rolą, za którą dostał pieniądze, była reklamówka sieci fast-food. W 1972 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie dostał pracę w programie "The Cosby Show". Przedtem pracował z Negro Ensemble Company i NY Shakespeare Festiwal. Występował również na Broadwayu. Grał sztukach teatralnych, gdzie w 1988 roku rozpoczął współpracę z reżyserem Spikem Lee, od którego otrzymał role w filmach "Szkolne oszołomienie", "Rób, co należy", "Czarny blues" czy "Malaria". W 1991 otrzymał nagrodę festiwalu w Cannes za najlepszą rolę drugoplanową. Co ciekawe, nagroda ta wcześniej nie istniała. To właśnie za sprawą Jacksona jury postanowiło wprowadzić nową kategorię. Zagrał też w "Parku Jurajskim", "Czasie Patriotów" oraz "Amos i Andy", jednak największą popularność przyniosło mu "Pulp Fiction" z 1994. Za rolę tę został nominowany do Oskara dla najlepszego aktora drugoplanowego. U Tarantino zagrał jeszcze między innymi w dwóch częściach "Kill Bill". Wystąpił też w dwóch częściach "XXX". Stał się częścią legendarnej sagi "Star Wars", grając Mace'a Windu w nowej trylogii.

Na jego osobie wzorowany jest wygląd Nicka Fury'ego z Ultimate Marvela. Nikogo więc nie zdziwiło zaproponowanie mu roli tego bohatera w filmach Marvel Studios. Po raz pierwszy w tej roli pojawił się w "ukrytej" scenie w pierwszym "Iron Manie". Powtórzy ją jednak wielokrotnie, bowiem kontrakt z Domem Pomysłów wiąże go aż na 9 filmów.

Źródła:
Filmweb.pl
film.onet.pl
wikipedia.pl

  • Dodaj do:
  • wykop.pl