Życiorys: Natalie Portman

natalie-portman-picture-1.jpg

Data urodzenia: 9 czerwca 1981
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Miejsce urodzenia: Jerozolima, Izrael

Natalie Portman, urodzona w Jerzolimie przybyła do USA w wieku 3 lat razem z rodziną. Aktorstwo było jej pasją od dzieciństwa. Mimo to ukończyła psychologię na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda. Karierę aktorską rozpoczęła grając w sztukach teatralnych, (m.in. "Fiorello" i "Annie get your Gun").

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1994 r. za sprawą "Leona Zawodowca" w reżyserii Luca Bessona. Za rolę Matyldy uhonorowano ją nagrodą dla Najlepszej Aktorki przyznawaną przez YoungStar Awards. Kolejną rolę otrzymała w filmie "Gorączka", który również okazał się sukcesem. Następnie wystąpiła m.in. w "Marsjanie atakują" Tima Burtona i "Wszyscy mówią: Kocham Cię!" Woody'ego Allena. W kolejnych latach odrzuciła oferty udziału w filmach "Lolita" oraz "Romeo i Julia" wybierając występy teatralne. Wielki powrót nastąpił w roku 1999, kiedy to wcieliła się w królową Amidalę w trylogii prequeli "Gwiezdnych Wojen", gdzie pracowała m.in. z Samuelem L. Jacksonem – przyszłym Nickiem Furym.

Występowałą także na Broadwayu.

Jest dwukrotną laureatką Oscara i Złotego Globa. Obie nagrody otrzymała za rolę drugoplanową w filmie "Bliżej" i główną w "Czarnym Łabędziu" Darrena Aronofsky'ego. Do "globa" była także nominowana w 2000 r. za "Wszędzie byle nie tu".

Prowadzi działalność charytatywną, często angażując się także w politykę. Jest wegetarianką.

W "Thorze" zagrała ukochaną głównego bohatera – Jane Foster.

Żródło:

www.filmweb.pl


Autor: Zakrza

  • Dodaj do:
  • wykop.pl