Życiorys: Kenneth Branagh

KennethBranagh.jpg


Miejsce Urodzenia: Belfast, Irlandia Płn., Wielka Brytania

Data Urodzenia: 10 grudnia 1960 r.
Znak zodiaku:
Strzelec

Kenneth Branagh urodził się 10 grudnia 1960 r. w Belfaście. Do Anglii przyjechał wraz z rodziną w wieku 10. lat. Ukończył Royal Academy of Dramatic Art., a następnie występował na West Endzie. W 1983. przyłączył się do Royal Shakespeare Company, by rok później wystąpić w sztuce "Henryk V". Po kolejnych trzech latach wyreżyserował i wyprodukował spektakl "Romeo i Julia". W tym samym roku założył zespół Renaissance Theater Company, którego patronem był Książe Karol.

W 1989 po raz kolejny pracował przy "Henryku V". Tym razem jednak w wersji filmowej, reżyserując i grając główną rolę. Za obie funkcje otrzymał nominacje do Oscara. Zdobył też nagrodę BAFTA. Kolejne nominacje do Oscara zebrał za film "Swan Song" i nową wersję "Hamleta" . Był też nominowany do wielu innych prestiżowych nagród, takich jak: Złoty Niedźwiedź ("Umrzeć powtórnie", 1991), Goya ("Przyjaciele Petera", 1992), Złota Palma ("Wiele hałasu o nic", 1993) czy Złoty Lew ("W środku mrocznej zimy", 1995).

Często gra główne role w swoich filmach. Występuje też u innych reżyserów. Zobaczyć można go było m.in. w "Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic", "Polowaniu na króliki" czy "Radiu na fali". Jest miłośnikiem Szekspira, którego sztuki często przenosi na ekran jako reżyser i scenarzysta.

Od 1989 przez 6 lat był mężem aktorki Emmy Thompson.

Źródła:
www.filmweb.pl
www.wikipedia.pl

Autor: Zakrza

  • Dodaj do:
  • wykop.pl