Życiorys: Idris Elba

idris-elba.jpg

Miejsce Urodzenia: Hackney, Wielka Brytania

Data Urodzenia: 6 września 1972
Znak zodiaku: Lew

Idris Elba urodził się w Hackney w Wielkiej Brytanii. Jego ojciec pochodził z Sierra Leone, a matka z Ghany. Jest jedynakiem. W młodym wieku zarabiał, grając na weselach wraz ze swoim wujem. Jako 16-latek wygrał miejsce w National Youth Music Theatre. Karierę rozpoczął od "Crimewatch", serialu prezentującego rekonstrukcje morderstw.

W 1995 r. wystąpił w serialu "Absolutnie fantastyczne". W kolejnych latach grał też w: "The Bill", "Degrees of Terror", "The Ruth Rendell Mysteries", "Dangerfield", "The Governor", "Family Affairs", "Ultrafiolet" i "The Wire".

Na dużym ekranie zadebiutował w 1999 r. w komedii romantycznej "Moja piękna teściowa", a 2 lata póżniej zagrał w "Buffalo Soldiers". Rozpoznawalny stał się po "American Gangster" (2007) Ridleya Scotta partnerując m.in. Denzelowi Washingtonowi i Russelowi Crowe. Za rolę Tango otrzymał nominację Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. W tym samym roku pojawił się jeszcze w "28 tygodni później", "Moje córki" i horrorze "Plaga". W 2008 zagrał w "Rock'n'rolla".

Nominowany do Złotego Globa i Satelity za rolę w miniserialu "Luther".

W latach 1997-2001 był mężem Dormowy Sherman, z którą ma córkę Isan.

Pełne imię Elby to Idrissa Akuna Elba. Pierwsze imię skrócił podczas pobytu w szkole w Canning Town. Występował jako DJ pod pseudonimem Big Driis. Pojawił się w teledyskach Fat Joe'ego i Angie Stone. Wydał też dwa minialbumy. Pracował w fabryce Forda.

W "Thorze" zagrał Heimdalla. Pojawi się też w innym filmie na podstawie komiksu Marvela - "Ghost Rider: Spirit of Venegance".

Żródła:
www.wikipedia.pl

Autor: Zakrza

  • Dodaj do:
  • wykop.pl